Jak skuteczna jest klonidyna dla ADHD?

Jak skuteczna jest klonidyna dla ADHD?

Zaburzenie nadpobudliwości deficytu uwagi (ADHD) jest stanem neurorozwojowym, który może wpływać na zachowanie ludzi. Lekarz może przepisać leki, aby pomóc w radzeniu sobie z objawami ADHD. Klonidyna jest lekiem, który ludzie mogą przyjmować w postaci łatki lub tabletu, aby pomóc leczyć ADHD.

Osoby z ADHD mogą mieć trudności z kontrolowaniem impulsów, zarządzania poziomem energii i utrzymywania uwagi. Plan leczenia ADHD zwykle obejmuje terapię i leki. Standardowe leki dla ADHD obejmują zarówno leki stymulujące, jak i niestymulujące.

Osoby zwykle zaczynają od leków stymulujących i przełączają się tylko na nieustanne, jeśli doświadczają skutków ubocznych. Lekarze mogą jednak zalecić, aby osoby z ciężkimi objawami stosowali nie -stymulantów w połączeniu ze stymulantami.

Klonidyna jest niedymulującym lekiem ADHD, który lekarz może również przepisać do obniżenia ciśnienia krwi. Obecnie naukowcy nadal nie są dokładnie pewni, w jaki sposób klonidyna pomaga w radzeniu sobie z objawami ADHD.

W tym artykule bardziej szczegółowo omawiamy klonidynę i rozważamy korzyści i ryzyko przyjmowania tego leku w leczeniu ADHD.

Czym jest klonidyna?

klonidyna jest rodzajem leku znanego jako agonista adrenergiczny alfa-2. Food and Drug Administration (FDA) zatwierdziła go do leczenia zarówno wysokiego ciśnienia krwi, jak i ADHD, ale lekarze mogą również przepisać go na inne wskazania poza znakiem.

Lek otrzymał zatwierdzenie FDA na leczenie ADHD w 2010. Klonidyna może pomóc zmniejszyć ciśnienie krwi poprzez rozluźnienie tętnic, ale naukowcy nadal nie są pewni dokładnego mechanizmu, za pomocą którego leczy lekarze ADHD. . Dlatego mogą zalecić stosowanie klonidyny w celu leczenia objawów ADHD u osób, które nie reagują dobrze lub nie mogą przyjmować stymulantów. Mogą również sugerować, że osoby z ciężkimi objawami ADHD przyjmują klonidynę wraz z stymulantami.

Stymulant vs. leki niedymulantowe

leki na ADHD ogólnie dzielą się na dwie kategorie: leki stymulantowe i niedymulatorowe.

leki stymulujące działają na ośrodkowy układ nerwowy, zwiększając poziom krążących neuroprzekaźników w mózgu. Leki stymulujące są standardowymi metodami leczenia osób z ADHD, ponieważ są one skuteczne. Pracują szybko i mogą zmniejszyć objawy u około 70–80% dzieci z tym stanem. Ta kategoria leków obejmuje:

 • Adderall (amfetamina/dekstroamfetamina)
 • Ritallin (metylofenidate)
 • Vyvanse (Dimesamfetamine Dimimesylan)
 • Natomiast leki niestymulujące mogą nie działać w ośrodkowym układzie nerwowym. Zazwyczaj rozpoczynają pracę, ale ich efekt może trwać do 24 godzin. Mogą również pomóc w zwiększeniu uwagi i uwagi, jednocześnie zmniejszając impulsywność u osoby z ADHD.

  Lekarze mogą polecić leki nie -stymulantowe w następujących sytuacjach:

 • Gdy dana osoba nie reaguje dobrze dla typowych leków stymulujących
 • Jeśli leki stymulujące nie mają pożądanego efektu
 • Jeśli dana osoba nie jest w stanie przyjmować stymulantów

w niektórych przypadkach , lekarze mogą zalecić zarówno lek stymulujący, jak i lek niedymulujący w celu zwiększenia skuteczności każdego z nich.

Niektóre leki niewychwalające obejmują:

 • Strattera (atomoksetyna)
 • Inniv (guanfacine)
 • Kapvay (klonidyna)

Co robi klonidyna?

Klonidyna stymuluje receptory alfa-adrenergiczne w mózgu, który obniża tętno i rozluźnia naczynia krwionośne, obniżając ciśnienie krwi. U osób z ADHD klonidyna może wpływać na część mózgu kontrolującą uwagę i zachowanie impulsywne, ale jej dokładny mechanizm jest nadal nieznany.

Przegląd 2016 r. Zauważa, że ​​receptory adrenergiczne alfa-2 w części mózgu Nazywany kora przedczołowa może pomóc w zachowaniach nieuwagi, nadpobudliwości i impulsywności. Dlatego zaangażowanie tych receptorów z lekiem, takim jak klonidyna, może prowadzić do zmniejszenia objawów związanych z tymi zachowaniami.

kto może to wziąć?

FDA zatwierdziła długotrwały klonidyna Aby leczyć ADHD u osób w wieku 6 lat i starszych.

Lekarze zazwyczaj nie przepisują leków dla dzieci poniżej tego przedziału wieku, ponieważ eksperci niewiele wiedzą o skutkach tych leków u bardzo małych dzieci. Jednak opcje terapeutyczne mogą pomóc bardzo małym dzieciom z ADHD.

Jak wziąć

Osoby z ADHD mogą otrzymać leczenie klonidyny ustnie lub za pomocą łatki.

doustna klonidyna jest dostępna w tabletkach o natychmiastowym uwalnianiu i rozszerzonym uwalnianiu. Lekarze zazwyczaj zalecają rozszerzone uwalnianie lub długo działające wersje leku, które powoli rozpadają się i dostarczają lek przez cały dzień. W zależności od dawki osoba może przyjmować klonidynę dwa razy dziennie.

Inną opcją dostawy jest łatka przezskórna. Osoba może zastosować lepką łatkę zawierającą lek na ramię, a ona powoli dostarcza lek przez skórę przez cały dzień. Łaty mogą trwać znacznie dłużej niż tabletki, a osoba może wymagać ich tylko co tydzień.

Jaka dawka?

Dawkowanie może się nieznacznie zmieniać w zależności od marki leku i Zalecenia lekarza. Ludzie powinni zawsze przestrzegać harmoniqhealth.com wskazówek swojego lekarza.

Informacje o etykiecie dla Kapvay, która jest markową formą klonidyny o rozszerzonym uwalnianiu, zaleca rozpoczęcie od tabletki 0,1-miligramowej (mg) każdego dnia o sodzie.

Po tygodniu tej minimalnej dawki osoba może zwiększyć dawkę w przyrostach 0,1 mg, dopóki nie otrzyma pożądanej odpowiedzi na leki. Takie podejście pomaga osobie znaleźć minimalną skuteczną dawkę, która może zapobiegać lub minimalizować skutki uboczne z leku.

Po znalezieniu minimalnej skutecznej dawki lekarz może zalecić podział dawki dziennej na dawki poranne i snu. Dawka przed snem powinna być równa lub wyższa niż dawka poranna, aby uniknąć zmęczenia w ciągu dnia, ponieważ klonidyna może powodować senność. Jeśli więc osoba przyjmuje 0,3 mg każdego dnia, wymagałaby 0,1 mg rano i 0,2 mg w pobliżu przed snem.

Jak długo trwa skuteczność?

jako klonidyna jako klonidyna jest lekiem niepodważącym, może trwać dłużej, aby osoba z ADHD zauważa efekty niż ze stymulantem. Osoba może potrwać kilka tygodni, aby zobaczyć maksymalną korzyść klonidyny, zwłaszcza jeśli początkowo określenie prawidłowej dawki zajmuje tydzień lub więcej.

Jednak gdy leczenie osiągnie maksymalną skuteczność, osoba powinna Wyniki uwagi każdego dnia przyjmują klonidynę.

Korzyści

klonidyna nie jest leczeniem ADHD pierwszego rzutu, ale lekarze mogą przepisać ją, gdy leki stymulujące nie są skuteczne lub istnieje a Ryzyko niepożądanej reakcji.

Zastosowanie klonidyny dla ADHD może pomóc w leczeniu objawów nadpobudliwości i impulsywności. Artykuł z 2020 r. Zauważa, że ​​nietymulanty, w tym klonidyna, są zarówno skuteczne, jak i dobrze tolerowane u dzieci i młodzieży jako uzupełniające się leki stymulujące. Przegląd 2016 r. Zauważa również, że klonidyna może mieć efekt synergistyczny z lekami stymulującymi, zwiększając ich skuteczność.

klonidyna może być również dobrym opcją dla niektórych osób, które nie reagują dobrze na leki stymulujące. Nie ma takiego samego wpływu na ciało i nie spowoduje tych samych skutków ubocznych, więc to tolerowanie może być łatwiejsze.

Klonidyna obejmuje:
 • Suchość w ustach
 • Zawroty głowy
 • Zaparcia
 • Niskie ciśnienie krwi
 • Powolne serce Szybkość
 • Reakcje alergiczne
 • Problemy z sercem

Działania niepożądane mogą być bardziej prawdopodobne u osób wrażliwych na leek lub przyjmując wyższą dawkę. Ze względu na fakt, że klonidyna może obniżyć ciśnienie krwi, osoba może wymagać monitorowania ciśnienia krwi. Nie zaleca się również, aby ludzie przestali nagle brać klonidynę. Osoby, które chcą się zatrzymać, powinni omówić to ze swoim lekarzem i powoli obniżyć dawkę, aby uniknąć odstawienia powikłań.

Podsumowanie

Chociaż klonidyna była pierwotnie lekiem na kontrolę ciśnienia krwi, może to być Przydatne leczenie zarządzania objawami ADHD. Lekarze klasyfikują to jako niedymulatorskie leki dla ADHD. Lekarz może zalecić klonidynę zastąpienie leku stymulującego lub doradzić osobie, aby wzięła go obok stymulanta.

Naukowcy nadal nie są pewni dokładnie, w jaki sposób klonidyna pomaga leczyć ADHD, ale może działać, działając ze strony działań w ramach działalności ze strony. Mózg, który wpływa na nieuwaga, nadpobudliwość i impulsywność. Ludzie mogą współpracować z lekarzem, aby znaleźć prawidłowe leki i dawkę, aby pomóc w leczeniu ich objawów ADHD.

 • Zdrowie psychiczne
 • ADHD/Add
 • Pediatria /Zdrowie dzieci
 • Farmaceuta/farmaceuta
Wiadomości medyczne mają dziś ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i czerpią tylko z recenzowanych badań, akademickich instytucji badawczych oraz czasopism i stowarzyszeń medycznych. Unikamy używania trzeciorzędowych odniesień. W każdym artykule łączymy podstawowe źródła – w tym badania, odniesienia naukowe i statystyki – a także wymieniamy je w sekcji zasobów na dole naszych artykułów. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak upewniamy się, że nasza treść jest dokładna i aktualna, czytając naszą politykę redakcyjną.

Contents

Comments are closed.
¿Necesitas ayuda? Comunicate con nosotros