Jaká by měla být moje úroveň kreatininu? Normální rozsahy a příčiny vysokých a nízkých výsledků

Jaká by měla být moje úroveň kreatininu? Normální rozsahy a příčiny vysokých a nízkých výsledků

kreatininový krevní test měří hladinu kreatininu v krvi. Výsledek tohoto krevního testu je užitečný, protože je důležitým znakem toho, jak dobře ledviny fungují.

Creatinin je odpadní produkt kreatinu, který svaly používají k výrobě energie. Kreatinin obvykle cestuje v krvi do ledvin, kde ponechává tělo v moči. Vysoké hladiny v krvi mohou naznačovat, že ledviny nefungují správně. Špatně fungující ledvina nemůže filtrovat kreatinin, stejně jako obvykle, což způsobuje stoupání hladin v krvi. V tomto článku diskutujeme o normálních hladinách kreatininu, co ovlivňuje tyto úrovně a co výsledky znamenají.

Normální hladiny

Ledviny jsou zodpovědné za udržení úrovně kreatininu v krvi v normálním rozmezí.

lékaři definují typické referenční rozsahy pro Sérový kreatinin v mikromolech na litr (μmol/l) a miligramy na deciliter (mg/dl).

Níže jsou průměrné referenční rozsahy pro dospělé muže a ženy. Tr> Průměrné hladiny kreatininu (μmol/l) průměrné hladiny kreatininu (mg/dl) dospělý muž 60–110 0,7–1,2 dospělá žena 45–90 0,5–1.0

Příčiny vysokých hladin

Některé z příčin vysokých hladin kreatininu jsou:

Chronické onemocnění ledvin ledvin

Když jsou ledviny poškozeny, mají potíže E odstraňování kreatininu z krve a hladiny rostou.

Lékaři považují GFR 60 nebo více za normální, zatímco GFR méně než 60 může naznačovat onemocnění ledvin. Hladina GFR 15 nebo méně naznačuje selhání ledvin.

Tato blokáda může vytvořit zálohu moči do ledvin a narušit schopnost ledvin správně fungovat. Lékařským termínem pro tento stav je hydronefróza.

Pokud překážky ovlivňují obě ledviny, může to zvýšit hladinu kreatininu v krvi. Osoba jí může mít vliv na hladinu kreatininu.

Například proteiny a vařené maso obsahují kreatinin, takže jíst více než doporučené množství masa nebo jiných proteinů pro úroveň aktivity člověka může po jídle způsobit vysoké hladiny kreatininu.

Nicméně však. , dlouhodobé studie ukázaly, že strava s vysokým obsahem bílkovin významně neovlivňuje hladiny kreatininu v krvi po dobu dvou let. produkovat energii. Dehydratace i rozpad svalů z cvičení mohou způsobit zvýšení hladin kreatininu v krvi. Zvýšení měřených hladin kreatininu v séru.

A 2020 Retrospektivní studie zjistila, že i nízké hladiny trimethoprimu mohou zvýšit hladinu krevního séra u pacientů po transplantaci ledvin.

Příčiny pro nízké hladiny

kreatinin může být z následujících důvodů nižší než obvykle:

nízká svalová hmota

, protože rozpad Svalů produkuje kreatinin, nízká svalová hmota může vést k nízké hladině kreatininu.

starší dospělí jsou ohroženi, protože svalová hmota s věkem klesá. Podvýživa může také způsobit nízkou hladinu svalové hmoty a nízké hladiny kreatininu.

Úbytek hmotnosti může vést ke snížení svalové hmoty, což vede k nízkým hladinám kreatininu.. To zvyšuje GFR člověka a rychlost vylučování kreatininu.

Z tohoto důvodu mají těhotné lidé obvykle nižší hladinu kreatininu v krvi. U těhotných lidí je 77–84% z toho u nevýznamných lidí. Hladiny kreatininu osoby se také změní napříč trimestry. /th> první 56 μmol/l (0,63 mg/dl) 76 μmol/l (0,86 mg/dl) sekundu 52 μmol/l (0,59 mg/dl) 72 μmol/l (0,81 mg/dl) třetí 54 μmol/l (0,61 mg/dl) 77 μmol/l (0,87 mg/dl)

Co znamenají nízké nebo vysoké výsledky? To bude často důsledkem toho, že osoba, která má nízkou svalovou hmotu nebo tělesnou hmotnost.

Zde se dozvíte více o nízkých hladinách kreatininu. Antibiotika, strava a dehydratace z cvičení mohou ovlivnit produkci kreatinu. V těchto případech se hladiny kreatininu mohou vrátit k normálu krátce poté, co osoba řeší základní příčinu.

Zde se dozvíte více o vysokých hladinách kreatininu.

Co dělat s vysokými nebo nízkými výsledky

Dietní moring slim kolik tablet tam je volby a fyzická aktivita hrají zásadní roli při regulaci hladiny kreatininu v krvi. Je vhodné udržovat spotřebu proteinů v doporučeném rozsahu pro věk a úroveň aktivity.

Hladiny kreatininu mimo normální rozsahy mohou naznačovat základní stav. Pokud lékař může diagnostikovat to, co může způsobovat abnormální hladinu kreatininu, může navrhnout vhodné možnosti léčby. Pro zabránění významnějšího onemocnění ledvin je nezbytná včasná léčba rostoucího nebo klesajícího hladiny kreatininu.

Jaký je účel testu? Hladiny vyžadují pouze rutinní vzorek krve.

Lékaři mohou použít úrovně GFR ke kontrole příznaků chronické onemocnění ledvin.

Před testem mohou klást otázky týkající se:

 • Dieta
 • Fyzická aktivita
 • Doplňky
 • Současné Léky

Je nejlepší diskutovat o všech zdravotních stavech a jakékoli rodinné anamnéze onemocnění ledvin v době krevního testu.

Není třeba se vyhýbat potravě nebo Pijte před krevním testem. Lékař pak pošle vzorek do laboratoře pro analýzu. L Pro ženy.

Creatinin je odpadní produkt kreatinu, který tělo používá pro energii. Lékaři mohou používat testy na úrovni kreatininu ke kontrole abnormalit ve funkci ledvin. Podstupujte testy na úrovni kreatininu v lékařském prostředí, což znamená, že lékaři budou obvykle schopni rychle interpretovat výsledky a naplánovat další kroky. /li>

 • Urologie/nefrologie
 • Lékařské zprávy dnes mají přísné pokyny pro zdroje a čerpá pouze z recenzovaných studií, akademických výzkumných institucí a lékařských časopisů a asociací. Vyhýbáme se používání terciárních odkazů. V každém článku propojujeme primární zdroje – včetně studií, vědeckých odkazů a statistik – a také je uveďte v sekci zdrojů v dolní části našich článků. Další informace o tom, jak zajistíme, že náš obsah je přesný a aktuální, se můžete dozvědět čtením naší redakční zásady .

  Contents

  Comments are closed.
  ¿Necesitas ayuda? Comunicate con nosotros